تحلیل فنی حذف نساجی از جام حذفی؛ تاکتیک ساده‌ای که دردسرساز شد!

تحلیل فنی حذف نساجی از جام حذفی؛ تاکتیک ساده‌ای که دردسرساز شد!

دیدار نساجی برابر نفت تهران در چارچوب جام حذفی سال ۹۵ بهترین فرصت برای نساجی بود تا با حذف رقیب لیگ برتری خود به مرحله بعد صعود کند و شانس دیدار خانگی با استقلال تهران را افزایش دهد. در دو دهه گذشته که نساجی در لیگ‌های پایین‌تر حضور دارد هواداران این تیم همچنان در حسرت دیدار رسمی با قدرت‌های بزرگ فوتبال ایران هستند تا بار دیگر بتوانند اقتدار ببرهای مازنی و هوادارانش را به رخ بکشند. اما شکست خانگی ناباورانه نساجی برابر نفت باعث شد تا مثل همیشه همه رشته‌ها پنبه شود و نساجی باز هم از برگزاری یک دیدار رسمی برابر پرسپولیس یا استقلال ناکام بماند. در این گزارش مهم‌ترین و اصلی‌ترین برنامه شاگردان علی دایی برای رسیدن به گل را مرور می‌کنیم؛ تاکتیک ساده‌ای که اگر توجه بهتری به آن می‌شد شاید حالا نساجی را در مرحله بعد جام حذفی می‌دیدیم.

«بعضی کارشناسان، آنالیزهایی که در برنامه نود پخش می‌شود را هم قبول ندارند و برای مثال به آنالیز کرنرهای تیم ملی که بارها در این برنامه به نمایش گذاشته شده اشاره می‌کنند. تیم آنالیز نود بارها این صحنه‌ها را به تصویر کشیده و نشان داده بازیکنان هنگام زدن ضربات کرنر کنار دروازه بان می‌مانند و پس از زده شدن ضربه به بیرون می‌آیند و دو نفری که پشت خط محوطه جریمه هستند به سمت داخل حرکت می‌کنند و به این طریق، فضای زیادی برای ضربه زدن باز می‌شود. این تاکتیک البته دو سه بار به کمک تیم ملی آمده اما صحنه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد همین شیوه و جابجایی بازیکنان سبب از دست رفتن حداقل ۳-۴ موقعیت در طول ۹۰ دقیقه شده است و بازیکنان بدون توجه به شیوه سانتر و اینکه توپ در چه وضعیتی قرار دارد حرکت تمرین شده شان را انجام می‌دهند و همین باعث می‌شود منطقه‌ای که توپ در آنجا فرود می‌آید خالی بماند و موقعیت به راحتی هرچه تمام‌تر از دست برود.»

این بخشی از گزارش اخیر یکی از رسانه‌هاست که اهمیت برنامه تاکتیکی تیم‌ها و به‌خصوص تیم ملی فوتبال ایران در ضربات ایستگاهی و کرنر را زیر سوال می‌برد. اما با نگاه ساده‌ای به راه‌های گلزنی بعضی از تیم‌های لیگ برتر و به خصوص نفت تهران می‌بینیم، همین تاکتیک ساده گاهی باعث برتری تیم‌ها خواهدشد. شکست اخیر نساجی برابر نفت با یک گل از روی کرنر از سمت راست نفت یا به عبارتی سمت چپ دفاعی نساجی همراه بود؛ تکرار این برنامه نفتی‌ها در این بازی و بازی‌های قبلی که اتفاقا بارها منجر به گل شده‌است را مرور می‌کنیم تا متوجه شویم گاهی نباید تاکیتک‌های ساده‌ای مثل ارسال ضربات کرنر را نادیده گرفت یا همانند مطلب خلاف واقعی که اشاره شد، آن را زیر سوال هم برد!

غالب برنامه تمرین‌شده نفت تهران که ۶ بار در بازی‌های گذشته آن‌ها را به گل رسانده، از روی سانتر بر روی دروازه‌ بوده‌است. به ثمر رسیدن این ۶ گل که نزدیک به نیمی از بازی‌های نفت در لیگ برتر را شامل می‌شود، نشان می‌دهد شاگردان دایی در هر بازی برنامه ویژه‌ای برای این کار دارند. اهمیت این موضوع آن‌جا مشخص می‌شود که از این ۶ گل، ۵ گل فقط از طریق ارسال از سمت راست نفت و چپ دفاعی حریف بوده‌است. اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم باید گفت از این ۵ گل تنها ۱ گل از روی سانتر در جریان بازی بوده‌است. ثبت ۴ گل از روی ضربات شروع مجدد کرنر و ایستگاهی از سمت چپ دفاعی حریف نشان می‌دهد دایی در هر بازی برنامه ویژه‌ای برای تیمش دارد. تنها گل نفت تهران در بازی برابر نساجی نیز دقیقا از همین روش و فقط و فقط بعد از گذشته نزدیک به ۴ دقیقه از زمان بازی به ثبت رسید و عامل حذف نساجی شد! البته نفتی‌ها در همین بازی باز هم شانس زدن گل از روی ضربه کرنر از سمت چپ حریف را داشتند که با خوش‌شانسی نساجی هیچ‌کدام به گل تبدیل نشد. دست‌کم گرفتن همین نکته مهم حریف لیگ برتری نساجی که در این بازی به ایمان مبعلی و محمد قاضی هم استراحت داده بود، باعث شد تا حذف نساجی خیلی زود و با یک گل در همان دقیقه ۴ بازی قطعی شود.

نفت در ۱۵ دقیقه ابتدایی بازی با نساجی ۴ بار از همین روش یعنی ارسال توپ از روی نقطه کرنر به تیر نزدیک‌تر شانس خود را آزمایش کرد و در همان دومین فرصت در دقیقه چهارم بازی موفق به زدن گل شد. فریم‌هایی از این ۴ کرنر از سمت راست و نفت و چپ دفاعی نساجی که بارها در لیگ برتر برای نفتی‌ها تکرار شده‌است را مرور می‌کنیم:

تکرار این روش گلزنی نفتی‌ها در لیگ برتر را در تصاویر زیر مرور می‌کنیم:

گل محمد قاضی به پدیده

گل محمد قاضی به استقلال خوزستان

گل ایگور پراهیچ به نفت آبادان

گل امیر ارسلان مطهری

گل محمد قاضی به ذوب آهن

 

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!